LIVE ΠΑΣ Γιάννινα-Καραΐσκάκης Άρτας (τελικό) 1-0

Παρακολουθήστε LIVE από το Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Οι Ζωσιμάδες» την φιλική αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννινα-Καραΐσκάκης Άρτας σε περιγραφή και σχολιασμό των Θανάση Μυριούνη και Γιάννη Καρτάλη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Γώγος, Εραμούσπε, Πήλιος, Οικονομόπουλος, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Ελευθεριάδης, Δούμτσης, Γροσδάνης, Λέο.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Σάλιακας, Κάργας, Πίρσμαν, Σιόντης, Καρτάλης, Κρίζμαν, Παμλίδης, Νάουμετς, Λώλης.

Καραΐσκάκης Άρτας (): Μπουργάνης, Παπανίκου, Ταμπάς, Φαν Πέρεν, Ναζίμ, Κορέλας, Μαραθωνίτης, Λουίς Φελίπε, Σοϊλεμέζογλου, Γαλεάδης, Τσούτσης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Παππάς, Γιαννιώτης, Φετειμίδης, Νταλακούρης, Χατζηδίμπας, Στιβ, Δερμιτζάκης, Δεινόπαππας, Μαργώνης, Καζέλης, Κόκκας, Γαλεάδης

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δημήτριος Χατζηπαναγιώτου με βοηθούς τους Λάμπρο Διαμάντη και Τιμολέων Σίσκα.

Ξεκίνησε μόλις το παιχνίδι με σχεδόν 10 λεπτά καθυστέρηση από τη προγραμματισμένη έναρξη του.

3' Δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο κίπερ του Καραϊσκάκη, μετά από μια σύγκρουση με συμπαίκτες του, αλλά σηκώνεται και πάλι.

8' Πρώτη καλή φάση στο ματς για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Λέο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας αριστερά, εντος της περιοχής, να γυρνά και να κάνει ένα σουτ που όμως βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μπουργάνη.

15' Μετά τη πρώτη φάση, δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαπεντλέπτου.

17' Προσπάθησε τώρα ο ΠΑΣ να απειλήσει και πάλι με μια σέντρα του Οικονομόπουλου από δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ από την απέναντι πλευρά.

19' Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ, μετά από συνεργασία Λιάσου, Λέο και Γροσδάνη η μπάλα κατέληξε στον Δούμτση σε καλό σημείο μέσα στη περιοχή που έκανε το πλασέ, αλλά είδε τον Μπουργάνη να αποκρούει ωραία.

21' Σφύριγμα από τον ρέφερι της αναμέτρησης για «Cooling Break».

23' Επανεκκίνηση στο παιχνίδι.

27' Πρώτη, αναγκαστική, αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Νάουμετς παίρνει τη θέση του Ελευθεριάδη.

32' Προσπαθεί να απειλήσει ο Καραϊσκάκης με μια προσπάθεια του Κορέλα, όμως η μπάλα κοντράρει και καταλήγει εύκολα στα χέρια του Γιαννίκογλου, με το 0-0 να διατηρείται.

35' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ! Ανάπτυξη του ΠΑΣ από αριστερά και κάθετη μπαλιά του Νάουμετς στον Πήλιο, ο οποίος έβγαλε μια ωραία σέντρα προς την περιοχή με τον Λέο να κάνει τη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ 1-0!

42' Έχει ανέβει λίγο ο ΠΑΣ και κυνηγά το δεύτερο γκολ, κερδίζοντας στα τελευταία λεπτά και κάποια κόρνερ, που όμως πέρασαν όλα ανεκμετάλλευτα.

44' Καλή ευκαιρία για Καραϊσκάκη, με ένα σουτ του Μαραθωνίτη που όμως έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε ο Γιαννίκογλου για να κρατήσει το 1-0.

45' Τέλος του πρώτου μέρους στους Ζωσιμάδες, με το σκορ στο 1-0 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα.

46' Έναρξη δεύτερου μέρους!

46' Δύο αλλαγές για τον ΠΑΣ, ο Κάργας στη θέση του Γώγου και Λώλης στη θέση του Δούμτση.

55' Χωρίς καμία ουσιαστική φάση έως τώρα στο δεύτερο μέρος, πιο πολύ ροντέο το ματς με συνεχόμενες διεκδικήσεις και μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

59' Εφτά ακόμα αλλαγές για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μπαίνουν οι Σάλιακας, Πίρσμαν, Παντελάκης, Σιόντης, Καρτάλης, Κρίζμαν, Παμλίδης και βγαίνουν οι Ντομίνγκεθ, Εραμούσπε, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Λέο, Γροσδάνης, Πήλιος.

65' 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος, χωρίς να έχουμε καμία σημαντική φάση ακόμα και από τις δύο πλευρές.

72' Μεγάλη ευκαιρια για τον Καραϊσκάκη, με τον Γυφτοκώστα, που πριν λίγο μπήκε στο ματς, να βγαίνει ουσιαστικά σε τετ-α-τετ και να κάνει το διαγώνιο σουτ, αλλά να βλέπει τη μπάλα να φεύγει άουτ.

80' Ελέγχει το ρυθμό του αγώνα ο ΠΑΣ, αλλά χωρίς να έχει δημιουργήσει κάποια σοβαρή απειλή για την εστία του Καραϊσκάκη.

83' Προσπαθεί να απειλήσει ο ΠΑΣ με ένα σουτ του Κρίζμαν έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπουργάνης.

90+1' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ, κάθετη του Νάουμετς στον Πίρσμαν στα δεξιά, παράλληλη σέντρα του τελευταίου με αποδέκτη τον Κρίζμαν που έκανε τη προβολή, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τελικό αποτέλεσμα στους Ζωσιμάδες! Ο ΠΑΣ Γιάννινα κερδίζει τον Καραϊσκάκη Άρτας, με σκορ 1-0 χάρη στο τέρμα του Λεό στο 35' της αναμέτρησης.

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 16 Σεπτέμβριος 2020 19:04