Κυριακή, 13 Σεπτέμβριος 2020 07:35
(3 ψήφοι)

Πρεμιέρα με νίκη για το Νησί, 0-3 στο Πέραμα (video)

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Αετού Νήσου στο πρωτάθλημα του Α΄ ομίλου της Α Ερασιτεχνικής. Η ομάδα του Αποστόλη Τόλη επικράτησε με 0-3 της Προοδευτικής Περάματος στο γήπεδο "Γεώργιος Πρίσκας" και έδειξε ότι θα διαδραματίσει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα. Ένα δίλεπτο στην επανάληψη ήταν αρκετό για τους Νησιώτες ώστε να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι Νησιώτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν την κατοχή της μπάλας, παίζοντας ωστόσο με πολλές σέντρες και χωρίς να απειλούν ουσιαστικά. Αντίθετα, το Πέραμα είχε δύο καλές στιγμές στο 10' με σουτ του Ντοντοβέτσι που έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 14΄ο Στάθης έπιασε φαλτσαριστό σουτ από τον άξονα, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θουλιώτη.

Η πρώτη φάση για το Νησί ήρθε στο 21' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάλλα, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους χάθηκε στο 32' για τους Νησιώτες όταν ο Κασίμης έκανε την κάθετη πάσα στον Λώλη, αυτός βγήκε απέναντι από τον Μποζιάρη και σούταρε διαγώνια, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μποζιάρη. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλους του πρώτου ημιχρόνου, στο στείρο και μη παραγωγικό κομμάτι του αγώνα.

Η επανάληψη όμως ήταν διαφορετική για το Νησί που πέτυχε δυο γκολ πολύ νωρίς και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι και την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Τζάλλα από αριστερά, ο διαιτητής Κατσικογιάννης καταλόγισε πέναλτι σε αγκωνιά του Δούβλη πάνω στον Γεράση, απόφαση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπίλης, ο οποίος «ψάρεψε» έξυπνα τον Μποζιάρη και τον άφησε όρθιο, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το πρώτο γκολ, οι παίκτες του Αποστόλη Τόλη πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 50’ ο Πρέντζας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Κασίμης βρέθηκε αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά νίκησε τον Μποζιάρη και έκανε το 0-2.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν πολύ για τους Νησιώτες που συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετά το δεύτερο γκολ, ενώ το Πέραμα δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Θουλιώτη, ακόμα και στο καλό του χρονικό διάστημα από το 60’ έως το 75’.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε λίγο πριν το φινάλε. Ο Λώλης δέχτηκε έξυπνη πάσα από τον Οικονόμου και πέρασε την μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ Μποζιάρη και στα δίχτυα για το 0-3.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Γκέλης - Μούτσιος)

Προοδευτική Περάματος (Αγγέλης): Μποζιάρης, Λάππας, Λέζος (86' Ντόβας), Μηλίτσης, Τσιρώνης, Σήτος, Σίμος, Κατσάνος, Ντοντοβέτσι (76' Νασίκας), Στάθης (76'  Ζαλαβράς), Δούβλης (66' Ντοντοβέτσι).

Αετός Νήσου (Τόλης): Θουλιώτης, Σκούφης, Τζάλλας, Κοτσίνας, Κασίμης, Στογιάννης (66' Αθανασίου), Ζήσης (72' Τσακανέλης), Γεράσης (76' Σπανός), Λώλης, Μπίλης, Πρέντζας (66' Οικονόμου).