Σάββατο, 17 Μάρτιος 2012 21:24
(3 ψήφοι)

Οι αγώνες του Σαββάτου στην Α' κατηγορία (video+photos)

Κρύα-Πεδινή  3-4

Μόνο έκπληξη δεν ήταν για όσους βρέθηκαν στο γήπεδο της Κρύας η ήττα της πρωτοπόρου του βαθμολογικού πίνακα από την Πεδινή με 3-4. Παρά την ήττα της η Κρύα παρέμεινε πρώτη στη βαθμολογία, νιώθει όμως "καυτή" την ανάσα της Ανατολής και απ' ότι φαίνεται όλα θα ξεκαθαρίσουν στο μεταξύ τους παιχνίδι σε δυο αγωνιστικές μέσα στην Κρύα.

Θα περίμενε κανείς την Πεδινή σωματικά και ψυχολογικά κουρασμένη από τα 120' του τελικού και την απώλεια του κυπέλλου, όμως μόνο αυτό δεν έγινε. Παρά τις δυο αναγκαστικές αλλαγές που είχαν οι φιλοξενούμενοι (είχαν και μια οι γηπεδούχοι), όλες στο πρώτο ημίχρονο, αιφνιδίασαν τους αντιπάλους και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ με τον Αμπντραμάν.

Η Κρύα αντέδρασε και στο 11' είχε δοκάρι με τον Κολιό, ενώ στο 13' μετά από σέντρα του Διονάτου ο Λαδιάς Π. με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 18' ο Παπαδόπουλος με ένα καταπληκτικό σε ομορφιά γκολ έκανε το 2-1.

Από το σημείο αυτό και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και στο 27' σε ανατροπή του Μπίζιου κέρδισαν πέναλτι, το εκτέλεσε ο Τσολάκος και έκανε το 2-2, ενώ στο 31' ο Μπλέτσας εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ έκανε το 2-3.

Στην επανάληψη η Κρύα αντέδρασε και στο 56' ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 3-3, γκολ που δεν χάρηκαν πολύ οι γηπεδούχοι αφού στο 67' μετά από κόρνερ του Κατσίφα ο Τσολάκος με κεφαλιά έκανε το 3-4.

Η Κρύα βγήκε μπροστά για να πετύχει την ισοφάριση, όμως στάθηκε άτυχη αφού στο 83' και στο 84' ο Παπαδόπουλος και ο Δήμος αντίστοιχα σημάδεψαν το δοκάρι της εστίας του Ζαραβέλα, ενώ στο 93' δοκάρι είχε και η Πεδινή με τον Μπίζιο.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Κατσουλίδης-Πασχάλης)

Κρύα: Βάσιος, Ευαγγελίδης (46' Δήμος), Δούβλης ( 10' λ.τρ. Φιλίππου), Πάτρας, Λαδιάς Π., Γκόλιας, Κολιός, Διονάτος, Ντίνος (53' Θάνος), Παπαδόπουλος, Λαδιάς Σ.

Πεδινή: Ζαραβέλας, Μπλέτσας, Γραμμόζης ( 79' Δέρβας), Παππάς, Οικονόμου, Μπίζιος, Κοκκιάδης (19' λ.τρ. Μάντζιος), Ντέτσικας, Αμπντραμάν (28' λ.τρ. Τσερμεντσέλης), Κατσίφας, Τσολάκος.

Βελισσάριο-Ανατολή  0-2

Αλώβητη πέρασε η Ανατολή από το γήπεδο της ΕΠΣΗΠ επικρατώντας δύσκολα με 0-2 του Βελισσαρίου και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, σε αντίθεση με το Βελισσάριο που θα δώσει μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΒ ήταν καλύτερος και έχασε τρεις καταπληκτικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τους Μητσόπουλο (2) και Μπουκουβάλα. Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 50' ο Μητσόπουλος βγήκε απέναντι από τον Γιαννούση , πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Ανατολής απέκρουσε την μπάλα. Στο 53΄ο Μητσόπουλος και πάλι είχε σουτ στο δοκάρι και αφού το Βελισσάριο δεν μπορούσε να βάλει γκολ, η Ανατολή σε μια από τις αντεπιθέσεις της στο 60' έκανε το 0-1 με τον Πολυχρονιάδη. Στο 68' ο νεαρός Σταματελάτος έκανε το 0-2, βάζοντας έτσι τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων για ένα θετικό αποτέλεσμα. Στο 82' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Θανάσης, ενώ στο 89' ο Κλιτσινάρης είχε σουτ στο δοκάρι.

Διαιτησία: Κύρκος (Γεωργάκης-Σιαμέτης)

Βελισσάριο: Αρτεμίου, Πανέτας, Αδαμίδης, Γουβαϊλης (83' Πανούλας), Αγγέλης,Κατσάνος, Μπουκουβάλας, Λαλάι (60' Τσάιμος), Μητσόπουλος, Κίτσος, Χαλαύτρης (78' Γεωργίου)

Ανατολή: Γιαννούσης, Τσιόστας ( 46' Σταματελάτος), Γκαρτζονίκας, Τάτσης, Τσιούρης, Ρομποτής Μ., Ρομποτής Μαρ., Τότσικας (79' Κλιτσινάρης), Λαόσογλου (46' Θανάσης), Μπούρμπος, Πολυχρονιάδης

Ατρόμητος-Μικρασιάτες 0-0

Την ευκαιρία να πιάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας την Κρύα έχασαν οι Μικρασιάτες μετά τη "λευκή" ισοπαλία (0-0) με τον Ατρόμητο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει κάτι αξιόλογο με τις δυο ομάδες να αναλώνονται περισσότερο σε παιχνίδι κέντρου. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την ΑΕΜ να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και στο 46' να χάνει μια καλή ευκαιρία με τον Κουμπή, όταν σε σουτ που έκανε από καλή θέση, η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 53' ο Ατρόμητος απάντησε με το σουτ του Αναστασιάδη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαστεργίου.Στο 66' μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουμπή και κεφαλιά του Ναβρούζογλου, ο Γεράκος απέκρουσε την μπάλα, ενώ στο 72΄την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Μπούση.

Στο 86' μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΜ να κάνει το 0-1 όταν μετά από σέντρα του Ναβρούζογλου, ο Κουμπής σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 89' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κώστας του Ατρόμητου. Στο 93' ο Νάκος βγήκε απέναντι από τον Παπαστεργίου, σούταρε, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε την μπάλα με τα πόδια. Στο 94' σένταρ του Κουμπή, κεφαλιά του Ναβρούζογλου μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Διαιτησία: Μήτσιος (Γούκος-Διαμάντης Λ.)

Ατρόμητος: Γεράκος, Ρούσης, Τούσης, Κώστας, Πατσιάς (27' λ.τρ. Σιχλιμοίρης), Γερογιάννης, Παπαρούνας, Γιόγιακς, Νάκος, Αναστασιάδης (74΄Τσιούρης), Ζωγράφος (87' Ξυδιάς)

Μικρασιάτες: Παπαστεργίου, Πάκος, Διαμαντόπουλος, Αξιούργος, Λιαπάκης, Ξανθάκης, Δάλλας (65' Ναβρούζογλου), Αναγνωστόπουλος, Νταλάκας, Κουμπής, Μπούσης.

Καλπάκι-Κατσικά 2-2

Την ευκαιρία να αποσπαστεί και άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού έχασε το Καλπάκι παραχωρώντας ισοπαλία 2-2 στην Κατσικά.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την αντίπαλό τους και άνοιξαν το σκορ στο 20' με τον Χολέβα. Η Θύελλα κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να φέρει τα πάνω-κάτω και να ισοφαρίσει αρχικά σε 1-1 στο 50' με τον Βαρτζιώτη, ενώ στο 72΄έκανε το 1-2 με τον Γιανάκη, γκολ που δεν μπόρεσαν να το χαρούν για πολύ αφού το Καλπάκι στο 78' ισοφάρισε σε 2-2 μετον Ντρίκο, ο οποίος είχε και δυο δοκάρια.

Διαιτησία: Γιώτης (Μπαδήμας-Παπαδόπουλος)

Καλπάκι: Παππάς, Ηλίας, Παπαϊωάννου Παπαναγιώτου, Τσουμάνης, Δήμητσας, Ντρίκος, Καψάλης, Χολέβας, Βαζάτης, Φουνταράς (78' Καπέλης)

Κατσικά: Τσακτσίρας, Γεωργούλης, Κατερίνης, Λισγάρας, Δρόσος, Χαλιάσος, Στέφος, Σιάμος, Βαρτζιώτης, Χαρατσης, Γιαννάκης.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 18 Μάρτιος 2012 18:27