Σάββατο, 10 Νοέμβριος 2018 20:17
(1 Ψήφος)

Πετάει ψηλά ο Αετός, Χαροκόπι- Ελληνικό 2-1 (video)

Ο Αετός Χαροκοπίου επικράτησε με σκορ 2-1 της Αναγέννησης Ελληνικού στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Maison B Eρασιτεχνικής και σκαρφάλωσε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας με 17 βαθμούς, έχοντας παιχνίδι παραπάνω.

Η ομάδα του Τάσου Μύταρη πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι της Τετάρτης για το Κύπελλο της ΕΠΣΗΠ με αντίπαλο τον Αγροτικό Αστέρα Άνω Καλαμά.

Στο πρώτο ημίχρονο, το Χαροκόπι ευτύχησε να πετύχει δυο τέρματα στο πρώτο εικοσάλεπτο και να μπει σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, με το Ελληνικό να βγάζει αντίδραση στα επόμενα λεπτά έχοντας δοκάρι, ευκαιρίες αλλά να μη μπορεί να μειώσει άμεσα.

Για περίπου είκοσι λεπτά στη συνέχεια, το Χαροκόπι διατήρησε με ευκολία το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ ασφαλείας.

Στην πρώτη αξιόλογη τελική προσπάθεια για τους γηπεδούχους, ο Κούτλας νίκησε με πλασέ τον Λάμπρη για το 1-0 στο 11’.

Πριν καλά –καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι από το τέρμα του Αετού, οι γηπεδούχοι ζευγάρωσαν τα τέρματά τους στο 18’.

Ο Πολύζος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βασίλης Αντωνίου πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δυο τέρματα διαφορά έκανε τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν και στο επόμενο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Στεργίου,με τον ίδιο παίχτη στο 22’ να στέλνει εξ επαφής τη μπάλα άουτ.

Στο 23’ ο Κολιούσης αστόχησε από πλάγια θέση, ενώ ο Κουτλας στο 25’ έκανε το πλασέ με τον Λάμπρη να διώχνει τη μπάλα, στερώντας από τον δραστήριο παίχτη του Χαροκοπίου το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δυο ομάδες δεν είχαν να παρουσιάσουν κάτι το αξιοπρόσεχτο, αναλώνοντας σε παιχνίδι στο χώρου του κέντρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αν και ήταν με τη πλάτη στον τοίχο αποδείχθηκαν επικίνδυνοι για την αντίπαλη εστία κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Αντωνίου στο 49’ έκανε το σουτ με τον Λάμπρη να μπλοκάρει τη μπάλα, ο Πολύζος από το ύψος του πέναλτι στο 66’ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ το Ελληνικό πριν το 80’ τη μόνη αξιόλογη προσπάθεια που είχε ήταν το πλασέ του Κουτσογιάννη στο 64’ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Στεργίου τα έπαιξε όλα για όλα.

Στο 80’ ο Κουτσογιάννης εντός περιοχής έκανε το πλασέ με τον Τσιλίκη να διώχνει τη μπάλα προτού περάσει τη γραμμή, σε ένα χώρο όπου ο Κουτσογιάννης έκανε νέο σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 82’ οι γηπεδούχοι έχασαν καλή στιγμή με τον Τσιλίκη να βγαίνει τετ α τετ και τον Λάμπρη να απομακρύνει τη μπάλα, ενώ στο 84’ το σουτ του Τσιάβου στην κίνηση μπλόκαρε ο  Θουλιώτης.

Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, με τον Στεργίου στο 86’ να μειώνει σε 2-1, αλλά στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι ο κ. Μπούμπας να σφυρίξει τη λήξη του παιχνιδιού δεν έχασαν κάποια καλή στιγμή με το Χαροκόπι να διατηρεί τη νίκη ως το τέλος και το Ελληνικό να μένει στους 16 βαθμούς.

Διαιτησία : Μπούμπας ( Κόλλιας –Λιόντος)

Χαροκόπι(Μύταρης) : Θουλιώτης, Κώστας (63’ Τάτσης Γ), Αντωνίου Θ,  Κωνσταντής,Τσιλίκης, Χριστοφορίδης (56’ Μαντέλλος), Φώτης (56’ Κωστάκης Σ),  Κωστάκης Δ, Κούτλας (70’ Ντούσκος), Πολύζος, Αντωνίου Β.

Ελληνικό (Στεργίου) :  Λάμπρης, Μποζέλα, Γλαβάς (51’ Στεργίου Φ), Λεοντίου  (65’ Πατσιαλής), Τριανταφύλλου, Μπεσόπουλος, Στεργίου Αλ, Κύρκος, Κουτσογιάννης, Τσιάβος (83' Πρόκος), Κολιούσης.