Σάββατο, 31 Μάρτιος 2018 21:19
(1 Ψήφος)

Χωρίς να ιδρώσει, Πέραμα-Πράμαντα 1-0

Πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ (1-0) η Προοδευτική Περάματος επιβλήθηκε της Α.Ε Πραμάντων στο «Γ. Πρίσκας» βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο τη βαθμολογική της θέση. Από την άλλη, τα Πράμαντα παραμένουν με την πλάτη στον τοίχο και θα δώσουν μεγάλη μάχη τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Νίκου Γκούρα πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον αντίπαλό της. Μόλις στο 8’ ο Τάτσης απείλησε τον Κάλλια, ενώ λίγο αργότερα ο Μανούρης αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 31ο λεπτό, όταν ο Τάτσης βρέθηκε απέναντι από τον Κάλλια και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον κίπερ των Πραμάντων για το 1-0. Η μοναδική καλή στιγμή για την ομάδα των Πραμάντων στο α’ μέρος ήρθε λίγο πριν από το φινάλε με μακρινό σουτ του Λιόντου, το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Οικονόμου παρότι η μπάλα «έσκασε» μπροστά του.

Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το ματς και τους φιλοξενούμενους να θέλουν αλλά να μην μπορούν, απόρροια και της κακής φυσικής τους κατάστασης. Το Πέραμα έχασε ευκαιρίες με το… τσουβάλι για το 2-0, με κυριότερους εκφραστές τους Τάτση και Μανούρη, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ, με το πιο επικίνδυνο να καταγράφεται στο 53’ από τον Νίστα.

Με αυτόν τον τρόπο η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον κ. Μπούμπα να ακυρώνει λανθασμένα, μετά από υπόδειξη του α’ βοηθού, γκολ του Μανούρη για οφσάιντ στο 75’, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης στο 90.30!

Διαιτησία: Μπούμπας (Αντωνίου-Λιόντος)

ΠΕΡΑΜΑ (Ν. Γκούρας): Οικονόμου, Στόλης, Νούτσος (70’ Στεργίου), Τσακανίκας, Λισγάρας, Ντόβας, Τάτσης, Καράσας, Μανούρης, Ζήσης, Τζιάλλας

ΠΡΑΜΑΝΤΑ (Κ. Γεωργάκης): Κάλλιας, Μωραΐτης (87’ Αρλέτος), Χαρατσής Π. (46’ Δόσης), Χήρας, Δόσης, Γερογιάννης, Μπάφας, Νίστας, Ορφανός, Λιόντος (53’ Σιαπλαούρας), Ζαμπέτας (74’ Σταύρου)