Κυριακή, 04 Μάρτιος 2018 22:20
(1 Ψήφος)

Χτύπησε στο τέλος με Μπιστολέιρο και πήρε βαθμό, Καστρίτσα-Βοτανικός 1-1(video)

Το γκολ του Μπιστιόλη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Καστρίτσα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βοτανικού για την 22η αγωνιστική του Β' Ομίλου της Maison Β Ερασιτεχνικής.

Πλέον, η διαφορά της ομάδας του Γιάννη Καραφέρη από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Μετσόβου είναι στους 6 βαθμούς, με τις δυο ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες το προσεχές Σάββατο.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με την ένταση, το πάθος και τις δυνατές μονομαχίες να περισσεύουν.

Η ομάδα του Βοτανικού κέρδισε πέναλτι στο 8' σε ανατροπή του Ρομποτή από τον Τομαρά.

Ο Στέφανος Χαμπίπης έστησε τη μπάλα στα έντεκα βήματα και νίκησε τον Γκοτζιά για το 0-1 που προσπάθησε αλλά δε μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους που δημιούργησαν ευκαιρίες, χωρίς όμως να έρθει η ισοφάριση.Στο 14' ο Μπούκας σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 19’ σουτ του Μπιστιόλη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτών. Σουτ του Ρομποτή και εκτέλεση φάουλ για τον Βοτανικό με τον Χαμπίπη δεν είχαν αποτέλεσμα, με το χάι-λάιτ  του πρώτου μέρους να διαδραματίζεται στο 40’ Ο Τσακιρίδης έπιασε το σουτ με τον Πότση να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, όπως ήταν φυσικό η Καστρίτσα έριξε όλα τα όπλα της στο παιχνίδι και επιχειρούσε είτε από στημένες φάσεις είτε από οργανωμένες επιθέσεις να απειλήσει την εστία του Κίμωνα Πότση.\

Στο 62' και πάλι ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων έδιωξε τη μπάλα σε πλασέ του Μπιστιόλη, ενώ στο 69' και πάλι σε κεφαλιά του ίδιου παίχτη απομάκρυνε τη μπάλα με το ένα χέρι προτού αυτή περάσει τη γραμμή.

Σε μια από τις αντεπιθέσεις του Βοτανικού, ο Χαμπίπης σούταρε με τη μπάλα να σταματάει στην κάθετη δοκό της εστίας του Γκοτζιά.

Στο 85’ο Πότσης έδειξε τα αντανακλαστικά του σε σουτ του Παππά, διατηρώντας προς στιγμή ανέπαφη την εστία του.
Η ισοφάριση για την Καστρίτσα ήρθε στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου με τον Μπιστιόλη να εκτελεί απευθείας φάουλ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Πότση για το 1-1.
Με τη λήξη της αναμέτρησης ακολούθησε μια ένταση που έληξε με τη παρέμβαση των πιο ψύχραιμων.
Διαιτησία: Τάτσης (Ντόντης- Σιόντης)
Καστρίτσα : Γκοτζιάς, Βασάκος (37’ Ναυρόζογλου), Τσακιρίδης (76’ Τσιάκος), Τομαράς, Κούτρας, Τσέλλιος, Κύρκος, Κούτλας (58’ Ναούμης), Μπούκας (45’ Δοβανάς), Παππάς, Μπιστιόλης.
Ολυμπιακός Βοτανικού : Πότσης, Ντρης, Παππάς, Τσολάκος, Χαμπίπης (90’ Αναστασόπουλος), Λαλάι, Μπαρέκος, Διαμάντης, Κατζιώτης, Ρομποτής, Καραπαπάς (82’ Βαγγελής).