Σάββατο, 18 Νοέμβριος 2017 20:04
(2 ψήφοι)

Αγχωτική νίκη για την Μουσιωτίτσα, 2-0 το Βελισσάριο (Video)

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Hall of Brands  Α ερασιτεχνικής κατηγορίας, ο Κένταυρος Μουσιωτίτσας κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Βελισσάριο, επικρατώντας με 2-0, σ΄ένα ματς  όπου παρά το βαθμολογικό χάσμα που χωρίζει τις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν αντίσταση για περίπου μια ώρα, βάζοντας δύσκολα στους παίκτες των γηπεδούχων.

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τις ευκαιρίες να είναι μοιρασμένες και την ομάδα του Βελισσαρίου να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
Μόλις στο 15΄ το Βελισσάριο είχε καλή στιγμή με το σουτ του Μπέτζιου να αποκρούει ο Ζώτος.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με σουτ από τον Σταμούλη, με τον Μαργωμένο όμως να μπλοκάρει την μπάλα χωρίς δυσκολία.

Στο 33΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν  το σκορ, με τον Μπέτζιο και πάλι από κοντά, να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ζώτο, ενώ στο 36΄ο Σταμούλης για τους γηπεδούχους εκτέλεσε το φαουλ από τα πλάγια και σε πολύ καλό σημείο, με τον Μαργωμένο να αποκρούει και να παραχωρεί το κόρνερ.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, έχοντας μόλις στο 52΄ ευκαιρία με το στρωτό σουτ του Μπούγια να περνά δίπλα από το δεύτερο δοκάρι του Μαργωμένου.

Η σθεναρή αντίσταση του Βελισσαρίου κράτησε μέχρι και το 57΄, όταν ο αρχηγός των γηπεδούχων, Ναυρόζογλου κατάφερε να λύσει τον ''γόρδιο δεσμό'' και να γράψει το 1-0 με πλασέ, έπειτα από σέντρα του Δραγάτη.
Στο 67΄ ο Ναυρόζογλου βρήκε ωραία τον Αλεξίου κι εκείνος από κοντά έστειλε την μπάλα αουτ, δίπλα από το δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά τα αίματα άναψαν και στο 88΄ ο Μπέτζιος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, για εξύβριση, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, με τις διαμαρτυρίες των παικτών του κ. Δογορίτη να είναι έντονες για  αυτή την απόφαση.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Σταμούλης, στην πρώτη ομαδική στιγμή των παικτών του Νίκου Γκούρα στο παιχνίδι, ωραία προσπάθεια διαρκείας με τον Παπαβασιλείου με τακουνάκι να δίνει στον Σταμούλη κι εκείνος με δυνατό φαλτσαριστό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτησία:  Δημητρίου (Τασιούλας – Τζόβας)

Μουσιωτίτσα (Νίκος Γκούρας): Ζώτος, Ταΐρης, Τσόκρης Λ., Κίτσος, Νικόπουλος (67΄ Γιάκος), Δραγάτης, Τσόκρης Γ. (62΄ Μπιστιόλης), Αλεξίου (76΄Παπαβασιλείου), Μπούγιας, Σταμούλης, Ναυρόζογλου (76΄ Ριζούλης).

Βελισσάριο (Σωτήρης  Δογορίτης): Μαργωμένος, Νούτσος, Αναστασόπουλος, Τζηρίνης, Κακογλέπης, Κατσούδας, Στασινός (62΄Λύγκας), Ζαμπέτας, Μπέτζιος, Θεοδώρου (80΄ Γούκος), Χατζηπαντελίδης (60΄Φατσάλης).