Σάββατο, 14 Οκτώβριος 2017 20:03
(3 ψήφοι)

Πρεμιέρα με πολλά γκολ για τον Αίαντα, 6-2 την Κατσικά

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα του Αίαντα Ιωαννίνων, η οποία επικράτησε με το εμφατικό 6-2 της Θύελλας Κατσικάς, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος  Παίδων  "Στέφανος Γεράσης" και τον Β΄όμιλο.

Ο γηπεδούχος Αίαντας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας μόλις στο 6΄ καλή στιγμή, με το σουτ του Τσουτσοπλίδη να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 14΄ άνοιξε το σκορ, με κοντινό σουτ, έπειτα από σέντρα του Κατερίνη.

Η Θύελλα άργησε να μπει στο παιχνίδι, με την πρώτη της καλή στιγμή να έρχεται στο 28΄, με το σουτ του Αλεξίου να περνά αουτ, ενώ λεπτά αργότερα πέτυχε την ισοφάριση με ενα πανέμορφο γκολ από τον Σταύρου, ο οποίος ''κρέμασε'' τον Κότο για το 1-1.

Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, πετυχαίνοντας το 2-1 στο 36΄ με το σουτ του Λεοντίδη.
Στο 41΄ ο Τσουτσοπλίδης πέτυχε το 3-1, έπειτα από διπλή προσπάθεια, ενώ πέτυχε και χατ τρικ, όταν από το κόρνερ του Μοσχέτα ο αρχηγός του Αίαντα βρήκε ελάχιστα την μπάλα στέλνοντάς την στα δίχτυα για το 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου  στο 56΄, με τον Σέλα από κοντά για το 4-2, ενώ οι γηπεδούχοι αμέσως μετά έκαναν το 5-2 με τον Τσουτσοπλίδη και πάλι με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κότος Γ. με λόμπα λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού.

Διαιτησία: Ζιάκας (Ζαχάκης-Καρβούνης).

Αίας Ιωαννίνων (Παπακώστας):Κότος Ηλ.,Λεοντίδης, Ανδρούτσος, Τσουτσοπλίδης, Κότος Γ., Βλάχας, Μπίτος, Γρέβιας, Κατερίνης, Σαπλαούρας, Μοσχέτας. Ενώ αγωνίστηκαν και οι: Φλώρος, Ξήτας.

Θύελλα Κατσικάς (Καρβούνης):Τόκας, Σέλα, Κούτλας, Νάκος, Μπλέτσας, Κλεισούρας, Αλεξίου, Γκούρας, Σταύρου, Παππάς. Ενώ αγωνίστηκαν και οι:Σταύρου, Παπαϊωάννου, Λέκκας Ι.,Λέκκας Β.