Σάββατο, 13 Μάιος 2017 22:07
(3 ψήφοι)

Άνετη επικράτηση για τον Πήγασο, 0-6 τον Αστέρα Β

Για το  εξ΄αναβολής  παιχνίδι της   20ης αγωνιστικής,  συναντήθηκαν Αστέρας  Ιωαννίνων Β και Πήγασος με την ομάδα του Πήγασου να επικρατεί έυκολα με το εμφατικό 0-6, με τα πέντε απ΄τα έξι συνολικά  γκολ να μπαίνουν  στο δεύτερο ημίχρονο.
Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να  προσπαθούν για το γκολ, με τον Αστέρα μάλιστα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 6΄ με τον Ευθυμίου Ι., ενώ και ο Πήγασος έχασε μεγάλη ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Σκαργιώτη να περνά άουτ δίπλα από το δοκάρι.
Στο 20΄ οι γηπεδούχοι έχασαν ιδανική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν από την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βρήκε τον Χαραλάμπους κι εκείνος με κεφαλιά την έστειλε πάνω στον αμυντικό του Πήγασου.
Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου και στο 31΄, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με ωραίο πλασέ του Κοτσώνι για το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πήγασου πήραν φωτιά και κατάφεραν να σκοράρουν πέντε φορές ακόμ, στο 49΄ έπειτα από φάση διαρκείας στην μικρή περιοχή, ο Αρκομάνης με αυτογκολ πέτυχε το 0-2 για τον Πήγασο, ενώ στο 51΄ ο Τζοβάρας έκανε το 0-3.
Στο 55΄ ο Αστέρας απείλησε με το δυνατό σουτ του Ευθυμίου να αποκρούεται από τον Πατσιούρα, ενώ στην αντεπίθεση ο Τζοβάρας και πάλι σκοράρει για το 0-4.
Στο 63΄ ο Κοτσώνι με δεύτερο προσωπικό τέρμα έγραψε το 0-5, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στην εκπνοή του αγώνα ο Τζοβάρας, πετυχαίνοντας  χατ τρικ.

Διαιτησία: Τσάντας (Καρβούνης – Παπαδόπουλος Α.)

Αστέρας Ιωαννίνων Β (Κάκος): Κοραντζόπουλος, Αρκομάνης, Κολιός, Αγγάς, Ευθυμίου Γ., Χαραλάμπους, Ζαφείρης, Ευθυμίου Ι., Δήμος, Νάκας, Κονταξής. Ενώ αγωνίστηκαν και οι: Ζώης, Βάββας, Τίνας, Ναυρόζογλου, Αμπεντίνι, Καλλής, Βόσιος.

Πήγασος (Μηλιώνης): Πατσιούρας, Πανάγου, Τζουμάκας, Τσαλαπάκας, Ντάκουλας, Σκαργιώτης, Τζοβάρας, Γκούβας, Κοτσώνι, Παππάς, Μπουκουβάλας. Ενώ αγωνίστηκαν και οι: Κοκκίνης, Μπόζιος, Μπατσής, Βλάχας, Μπασιάκας.