Σάββατο, 01 Απρίλιος 2017 19:58
(3 ψήφοι)

Ένα γκολ ήταν αρκετό, Αίας- Ελπίδες 0-1 (video)

Με την 18η αγωνιστική  και  τελευταία του δεύτερου γύρου της  κατηγορίας Παίδων, συνέχισε ο Α όμιλος, με την ομάδα των Ελπίδων να επικρατεί με 0-1 του Αίαντα Ιωαννίνων και να παίρνει το τρίποντο της νίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο καλύτερη ήταν η ομάδα των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ενώ στο 27΄ ο Αίας άγγιξε το γκολ, με το πλασέ του Ζάραγκα να περνά άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Θάνου. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν  ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι, πίεσαν και στο 54΄ πέτυχαν το μοναδικό και νικητήριο τέρμα της αναμέτρησης, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βουκουβάλα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και στο 64΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ζάραγκα να περνά δίπλα από το δοκάρι, παραμένοντας έτσι το 0-1 μέχρι και την λήξη του παιχνιδιού.

Διαιτησία: Γεωργίου Β. (Ηλία – Οικονόμου Φ.)

Αίας Ιωαννίνων (Μάντζιος): Κότος, Λεοντίδης, Ανδρούτσος, Σκλιβανίτης, Παπαγιάννης, Λισγάρας, Ζάραγκας, Ζαρκάδας, Κότος Γ., Τσουτσοπλίδης, Βλάχας. Ενώ αγωνίστηκε και ο Μελάς.

Ελπίδες  Ιωαννίνων (Κώτσιας):  Θάνος, Ζάρρας, Ρίζος, Αλεξίου, Σταύρου, Γρηγορίου, Πολιώνης, Γεροδήμος, Λάμπρου, Λαμπράκης, Γκριστάνης. Ενώ αγωνίστηκαν και οι: Βάσιος, Χαντζάρας, Δούκας, Καμπέρης, Χασάνης, Βουκουβάλας.