Παρασκευή, 28 Αύγουστος 2015 23:10
Αξιολογήστε αυτό το άρθρο
(2 ψήφοι)

Καλή κλήρωση για ΠΑΟΚ, μπορεί πρόκριση ο Αστέρας

Μετά την κλήρωση της Πέμπτης για το Champions League εκεί που ο Ολυμπιακός έμαθε τους αντιπάλους του για τους ομίλους σειρά είχε σήμερα η κλήρωση για το Europa League με την συμμετοχή του Αστέρα Τρίπολης και του ΠΑΟΚ.

Οι Αρκάδες είχαν εξασφαλισμένο εισιτήριο από τα play-off της Super League, ενώ ο Δικέφαλος αν και ξεκίνησε από τα μέσα Ιουλίου πέρασε Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, Σπάρτακ Τρνάβα και Μπρόντμπι για να δώσει το παρόν στους ομίλους.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη, που είναι πλέον ο κορυφαίος βάση αριθμών τεχνικός στην ιστορία του Αστέρα κληρώθηκε με την Σάλκε, τον ΑΠΟΕΛ και την Σπάρτα Πράγας.

Σίγουρα όμιλος με ξεκάθαρο φαβορί την Σάλκε, αλλά όχι απαγορευτικός για να πετύχει η πελοποννησιακή ομάδα ότι δεν κατάφερε πέρσι στις λεπτομέρειες με αντιπάλους τους Κύπριους και τους Τσέχους. Ειδικά αν έρθει η πρόκριση η ομάδα της Τρίπολης θα έχει θέσει νοκ-άουτ ομάδα της Τσεχίας με την οποία παλεύουμε για την 12η θέση στην ΟΥΕΦΑ.

Από την άλλη ο Δικέφαλος του Βορρά κληρώθηκε με την αιώνια εχθρό της Σάλκε την Ντόρτμουντ, γνωστή αντιπαλότητα των δυο γερμανικών ομάδων το ντέρμπι του Ρουρ, ενώ τον όμιλο συμπληρώνει η Κράσνονταρ της Ρωσίας και η Γκαμπάλα που χτες βράδυ στην Λεωφόρο πέταξε εκτός ομίλων τον Παναθηναϊκό στην μεγαλύτερη ευρωπαϊκή αποτυχία ελληνικής ομάδας.

Σίγουρα πρόκειται για δυο ομίλους με ξεκάθαρα φαβορί τις ομάδες της Γερμανίας, αλλά όμιλος που επιτρέπει σε Αστέρα και ΠΑΟΚ να βρεθούν στους "32" της διοργάνωσης.

Αναλυτικά ο όμιλος του Αστέρα Τρίπολης:

11ος όμιλος

ΣΑΛΚΕ

ΑΠΟΕΛ

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

και το πρόγραμμα του ομίλου του Αστέρα:

1η αγωνιστική

17 Σεπτεμβρίου

22:05 Αστέρας Τρίπολης - Σπάρτα Πράγας

22:05 ΑΠΟΕΛ - Σάλκε

2η αγωνιστική

1 Οκτωβρίου

20:00 Σάλκε - Αστέρας Τρίπολης

20:00 Σπάρτα Πράγας - ΑΠΟΕΛ

3η αγωνιστική

22 Οκτωβρίου

20:00 ΑΠΟΕΛ - Αστέρας Τρίπολης

20:00 Σάλκε - Σπάρτα Πράγας

4η αγωνιστική

5 Νοεμβρίου

22:05 Αστέρας Τρίπολης - ΑΠΟΕΛ

22:05 Σπάρτα Πράγας - Σάλκε

5η αγωνιστική

26 Νοεμβρίου

20:00 Σάλκε - ΑΠΟΕΛ

20:00 Σπάρτα Πράγας - Αστέρας Τρίπολης

6η αγωνιστική

10 Δεκεμβρίου

22:05 Αστέρας Τρίπολης - Σάλκε

22:05 ΑΠΟΕΛ - Σπάρτα Πράγας

Αναλυτικά ο όμιλος του ΠΑΟΚ:

3ος όμιλος

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ

ΠΑΟΚ

ΓΚΑΜΠΑΛΑ

και το πρόγραμμα του ομίλου του ΠΑΟΚ:

1η αγωνιστική

17 Σεπτεμβρίου

20:00 Γκαμπάλα - ΠΑΟΚ

20:00 Ντόρτμουντ - Κράσνονταρ

2η αγωνιστική

1 Οκτωβρίου

22:05 ΠΑΟΚ - Ντόρτμουντ

22:05 Κράσνονταρ - Γκαμπάλα

3η αγωνιστική

22 Οκτωβρίου

22:05 ΠΑΟΚ - Κράσνονταρ

22:05 Γκαμπάλα - Ντόρτμουντ

4η αγωνιστική

5 Νοεμβρίου

20:00 Κράσνονταρ - ΠΑΟΚ

20:00 Ντόρτμουντ -  Γκαμπάλα

5η αγωνιστική

26 Νοεμβρίου

22:05 ΠΑΟΚ - Γκαμπάλα

22:05 Κράσνονταρ - Ντόρτμουντ

6η αγωνιστική

10 Δεκεμβρίου

20:00 Ντόρτμουντ - ΠΑΟΚ

20:00 Γκαμπάλα - Κράσνονταρ

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 28 Αύγουστος 2015 23:50

Σχετικά άρθρα (ανά ετικέτα)

επιστροφή στην κορυφή